Опубліковано текст Постанови Верховної Ради України про перейменування Катеринополя
На офіційному вебпорталі Парламенту України та у газеті “Голос Україниˮ оприлюднено текст Постанови Верховної Ради України “Про перейменування окремих населених пунктів та районівˮ № 3984-IX, яка була прийнята на пленарному засіданні 19 вересня.
Постанова набуває чинності з 26 вересня 2024 року.
Відповідно до положень Постанови перейменовано 327 населених пунктів та 4 райони, назви яких містять символіку російської імперської політики або не відповідають стандартам державної мови. Зокрема, у Черкаській області селище КАТЕРИНОПІЛЬ Звенигородського району перейменоване на селище КАЛИНОПІЛЬ.
Таке рішення Парламент ухвалив на виконання Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Підстава - фаховий висновок Українського інституту національної памʼяті щодо належності назви смт Катеринопіль Черкаської області до символіки російської імперської політики (за підписами членів Експертної комісії Інституту Віктора Брехуненка, Святослава Вербича, Лесі Генералюк, Андрія Гречила, Сергія Наумова, Анатолія Скрипника та Олександра Рубльова).
Неодноразово Катеринопільська селищна рада зверталася і до Верховної Ради України, і безпосередньо до народних депутатів України з проханням почути думку населення та не перейменовувати наше селище.
З 25 грудня 2023 р. до 08 січня 2024 р. було проведено консультації з громадськістю щодо перейменування селища Катеринопіль і їх результати своєчасно направлено до Парламенту.
У цих консультаціях з громадськістю взяло участь 1620 осіб, що становить 35 відсотків від кількості громадян, місце проживання яких зареєстровано в селищі та яким виповнилося 18 років.
Найбільше учасників консультацій з громадськістю підтримали пропозицію «збереження існуючої назви смт Катеринопіль, не пов’язуючи її з ім’ям російської імператриці Катерини ІІ» - 1387 осіб або 85,6 відсотка.
Друге місце посіла пропозиція нової назви “Калинопільˮ – 117 осіб або 7,2 відсотка. Історична назва "Калниболота" набрала незначну кількість голосів підтримки - 14.
Варто зазначити, що позиція Інституту щодо перейменування селища викликала неабиякий соціальний резонанс серед жителів Катеринополя.
Підтримуючи думку більшості громадян, селищний голова та депутати селищної ради 12 січня 2024 року схвалили звернення до Верховної Ради України щодо ситуації з перейменуванням селища, в якому просили з розумінням та повагою поставитись до позиції громадськості у вирішенні питання збереження існуючої назви “Катеринопільˮ, не повʼязуючи її при цьому з російською імперською політикою.
Окремо зазначалось, що в умовах війни і тяжких випробувань для українського народу таке перейменування є недопустимим. Більшість громадян в обговореннях цього питання висловлювали вимогу в даний час питання перейменування не розглядати і усі зусилля громади спрямовувати на підтримку Збройних Сил України у боротьбі з ворогом.
Але у Верховній Раді “недопустимимˮ назвали саме збереження нинішньої назви. На відміну від Олександрії Кіровоградської області та Павлограду Дніпропетровської області, які мали аналогічний висновок Українського інституту національної памʼяті, Катеринопіль не виключили з проекту постанови. За відповідне рішення про перейменування Катеринополя разом з іншими населеними пунктами проголосувало 281 народний депутат.
Постанова Верховної Ради України з питань адміністративно-територіального устрою є обовʼязковою для виконання на всій території України.
Нагадаємо, що під час громадських обговорень назва "Калинопіль" була запропонована жителями селища як одна з альтернативних, адже повернення до історичної "Калниболота" чи "Калниболото" не сприймалося більшістю опитаних.
За обґрунтуванням, назва “КАЛИНОПІЛЬˮ містить в собі два символи українського народу:
10:56 26.09.2024