11 квітня — Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів
Сьогодні весь світ схиляє голову в скорботі, вшановуючи пам’ять жертв нацизму — мільйонів людей, які загинули в фашистських концтаборах. Саме цього дня, 11 квітня 1945 року, в’язні концтабору Бухенвальд підняли повстання й здобули свободу. Цей день став символом визволення, незламності духу та боротьби за життя.
Історії жертв нацистських репресій — це не лише про жахіття, це про силу. Силу людського духу, опору, віри в життя. Здається, це було давно. Але не для тих, хто сам пережив цю трагедію або носить її тягар у серці поколіннями.
Але сьогоднішній день болить особливо. Бо слова «полон», «катівні», «обмін» знову наповнюються не абстрактним історичним змістом, а щоденною реальністю. Тепер ми говоримо не лише про минуле. Цей жах повернувся на українську землю — у новому, але до болю знайомому обличчі. Російські окупанти, спадкоємці тих, хто колись сам пережив нацистські концтабори, сьогодні тримають українських громадян у своїх тюрмах і катівнях.
Наш моральний і громадянський обов’язок — пам’ятати. Пам’ятати про мільйони невинних, про Героїв антифашистського опору, про тих, хто заплатив надто високу ціну за наше право жити вільно.
Вклонімося перед їхньою мужністю.
Збережімо світлу пам’ять про кожне життя, обірване за колючим дротом.