Катеринопільська територіальна громада
Офіційний веб-сайт Катеринопільської селищної ради Звенигородського району Черкаської області

Відбулась зустріч з жителями селища для обговорення питання щодо перейменування  Катеринополя

Дата: 08.01.2024 18:09
Кількість переглядів: 116

Фото без описуВ рамках ІІ етапу консультацій з громадськістю щодо перейменування смт Катеринопіль 5 січня 2024 року в залі засідань селищної ради відбулась зустріч з жителями селища для обговорення питання щодо перейменування  Катеринополя. Участь  у заході взяли селищний голова Володимир Коваленко, депутати Звенигородської районної ради Михайло Онуфрієнко та Людмила Борецька, депутати селищної ради та члени виконавчого комітету. Загальна кількість учасників в залі становила  понад  230 осіб. 
   На початку заходу присутні вшанували хвилиною мовчання світлу пам'ять Героїв-земляків та усіх військовослужбовців, які героїчно загинули у боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України. 
   В ході зустрічі жителі Катеринополя  мали можливість також взяти участь в опитуванні (вивченні громадської думки) щодо перейменування селища шляхом заповнення Анкети опитування.
  Фото без опису  Заступник голови робочої групи з організації проведення консультацій з громадськістю щодо перейменування смт Катеринопіль, керуючий справами виконкому селищної ради Олена Поліщук насамперед ознайомила присутніх із порядком проведення консультацій з громадськістю, розповіла про хронологію подій та проведену селищною радою роботу щодо збору інформації стосовно перейменування, ознайомила із текстом фахового висновку Експертної комісії Українського інституту національної пам’яті. 
   Далі учасники зустрічі заслухали результати І етапу обговорень. Олена Поліщук нагадала, що ІІ етап - опитування та електронне голосування буде тривати до 8 січня включно. Також вона відповіла і на ряд найпоширеніших запитань, які порушувались громадянами  з початку проведення селищною радою консультацій.  При цьому було наголошено на декількох важливих моментах:
•  Закон України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топоніміїˮ прийнятий 21 березня 2023 року, тобто вже у період воєнного стану  і не містить відстрочки його виконання після закінчення війни; 
•  законодавством не визначено який відсоток громадян має взяти участь у голосуванні, але робоча група докладає всіх зусиль, щоби охопити якомога більше населення;
•  у звіті за результатами обговорень буде зазначено результати голосування за кожен пункт Анкети;
•  звіт має бути розглянутий на сесії депутатами селищної ради на предмет дотримання процедури проведення обговорення і направлений разом з рішенням до Верховної Ради України. Там спочатку має бути розгляд у профільному Комітеті. Члени комітету будуть вирішувати чи направляти проект постанови про перейменування у сесійну залу;
•  остаточне рішення  щодо перейменування смт Катеринопіль буде прийматись Верховною Радою України з урахуванням поданих селищною радою пропозицій (які мають бути сформовані на основі результатів громадських обговорень) та  рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.
   Під час зустрічі секретар робочої групи з організації проведення консультацій з громадськістю Олена Адаменко ознайомила присутніх з пропозиціями щодо перейменування смт Катеринопіль  та поданими до них обґрунтуваннями, які надійшли на адресу селищної ради у визначені строки.
   Фото без описуПро власні дослідження розповіли присутнім історики селища. Зокрема Павло Фартух, вчитель історії Катеринопільського ліцею №2  у своєму виступі заперечив той факт, що селище Катеринопіль названо на честь Катерини ІІ, на його думку  це легенда, яка знайшла відображення в деяких книгах. Саме за часів радянського союзу були поширені різного змісту легенди, які самі ж розповсюджували спеціальні фахівці з метою підняття авторитету певних видатних осіб. Історичні джерела не містять відомостей про те, що Катерина ІІ була проїздом у нашому селищі.
     Георгій Бібік, вчитель історії Катеринопільського ліцею №1 зауважував, що у 1917 році відбулись революційні події і влада в Україні перейшла до Української Центральної Ради. І саме цього ж року виникає топонім  “Катеринопільˮ  як  українізована назва версії “Єкатеринопольˮ. Тобто назву нашого селища вже українізували. Джерела, на які посилається Інститут національної пам’яті не є відповідними і належними архівними документами.
 Також в ході зустрічі кожен з учасників мав можливість висловити свою позицію стосовно перейменування, збереження існуючої назви чи запропонувати нову назву селищу.
    Більшість виступаючих, серед яких були жителі селища, представники профспілки, трудових колективів установ, закладів,  депутати районної і селищної рад, висловилися за те, аби не змінювати назву смт Катеринопіль.  У селищі народилося і виросло не одне покоління катеринопільців, і вони завжди вважали, що назва Катеринопіль ніяк не пов'язана з російською імператрицею Катериною ІІ.  
Фото без опису    Наводимо декілька цитат із висловлювань мешканців Катеринополя: "… Ми, як представники громади, ніколи не пов’язували назву смт Катеринопіль з царицею Катериною ІІ…", “…У росії є станиця Калниболотська в Краснодарському краї. І хоча станиця ця отримала назву на честь нашого Калниболота, на даний час я не хочу мати нічого спільного з ворогами!...ˮ, “Катеринопіль – це назва, яка склалася історично...ˮ, "…залишити назву Катеринопіль, не пов'язуючи її з російською імператрицею Катериною ІІ…",  "…Я за збереження існуючої назви нашого селища, пов'язавши її з святою Катериною…", "Підтримуємо назву Катеринополя, не пов'язуючи її з імперською політикою…", "…Назву Катеринопіль  слід пов’язувати  з іменем   жінки – матері, нашого видатного земляка  Т.Г. Шевченка - Катерини Якимівни  або з іменем  святої Катерини…", "…Назва селища вже протягом багатьох століть асоціюється з популярним з давніх–давен в Україні жіночим ім’ям "Катерина…".
   Фото без описуГолова Катеринопільської територіальної організації профспілки працівників науки і освіти України, член робочої групи з організації проведення консультацій з громадськістю щодо перейменування смт Катеринопіль Роксана Бойко висловила думку більшості освітян і запропонувала сформувати звернення від громадськості до народних депутатів України, в тому числі і народного депутата від нашого округу Андрія Стріхарського з проханням врахувати позицію більшості жителів смт Катеринопіль і зберегтиФото без опису  існуючу назву Катеринопіль.
 Селищний голова Володимир Коваленко подякував всім за активність, підтримав пропозиції учасників заходу та повідомив, що селищна рада продовжить пошук документальних історичних джерел щодо перейменування населеного пункту Катеринопіль, адже так і не вдалося знайти документу, в якому б вказувались точні дані щодо походження назви «Катеринопіль», а не «Екатеринополь».  Більшість жителів селища не хочуть повернення старої назви «Калниболото». Очільник громади також зазначив, що з  метою донесення пропозицій громадськостіФото без опису смт Катеринопіль, які були озвучені на І етапі консультацій, селищна рада вже звернулась до депутатів обласного рівня та  Верховної Ради України. Згодом цим же адресатам будуть направлені результати ІІ етапу громадського обговорення після його завершення.
   Насамкінець, підсумовуючи зустріч з громадськістю з питання щодо перейменування смт Катеринопіль, присутні запропонували Катеринопільській селищній раді у звФото без описуіті про результати консультацій з громадськістю відобразити всі пропозиції, висловлені учасниками зустрічі, а звіт про результати консультацій з громадськістю направити Верховній Раді України, Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради України для врахування думки жителів смт Катеринопіль під час розгляду питання перейменування смт Катеринопіль.

 

 

Фото без описуФото без опису

 

 

Фото без описуФото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора