Катеринопільська територіальна громада
Офіційний веб-сайт Катеринопільської селищної ради Звенигородського району Черкаської області

Обласна газета "Черкаський край" опублікувала інтерв'ю з очільником Катеринопільської територіальної громади, селищним головою Володимиром Коваленком

Дата: 13.01.2022 09:01
Кількість переглядів: 250

Фото без описуВолодимир Коваленко: «Використовуємо всі можливості для розвитку»

 Минуле — це фундамент для майбутнього і, спираючись на нього, можна звести новий надійний дім, у якому затишно й комфортно буде жити всім.Так вважають у Катеринопільській територіальній громаді, яка з грудня 2020 року об’єднує 21 населений пункт із адміністративним центром у смт Катеринопіль, в яких проживає 12750 жителів. За територією, кількістю населення — це, по суті, основна частина колишнього Катеринопільського району, на терені якого стабільно діяли заклади та установи районного підпорядкування, які виконували адміністративні, життєзабезпечуючі, соціально-захисні, освітні функції, стояли на варті охорони здоров’я людей, правопорядку, сприяли розвитку культурного, творчого потенціалу регіону.Зберегти безперебійну діяльність усієї цієї системи вже в умовах новоствореної громади, не допустити закриття закладів та установ через ліквідацію Катеринопільського району в зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої Черкащини, зробити все, щоб люди не відчули негативу в тих територіальних трансформаціях, які відбулися, і продовжували безперешкодно отримувати всі необхідні послуги — таке першочергове завдання поставила перед собою новообрана влада громади. І слід сказати, успішно його виконала, довівши тим самим, що навіть у найскладніших умовах перетворень слово тут не розходиться з ділом.Про становлення Катеринопільської територіальної громади, її здобутки за минулий рік, проблеми, які їй довелося вирішувати, та плани на майбутнє — й наша розмова з селищним головою Катеринопільської ТГ Володимиром Коваленком.

— Володимире Андрійовичу, напередодні Нового року ви звернулися до жителів громади з детальним звітом про підсумки роботи селищної ради, виконкому та вас, як селищного голови. Відбулася відеопрезентація доповіді, яка привернула увагу більшості населення ТГ, а повний текст можна було прочитати на сайті громади. Слід сказати, що для Катеринопільщини це було чи не вперше, коли влада так відверто розповідала про те, що зроблено за рік і чого ще не вдалося досягти та з яких причин. Все це було сприйнято схвально. Можливо саме тому, що людям такої відкритості влади вже давно не вистачало, а за відсутністю гласності їм ввижалися приховані неправомірні дії.
— І часом — небезпідставно. Коли позаминулого року, після чергових виборів до органів місцевого самоврядування, ми приступили до виконання своїх обов’язків, то були прикро вражені реальним станом справ у бюджеті Катеринополя. Коштів на нагальні потреби селища в ньому станом на грудень майже не було. На що були витрачені бюджетні гроші, наскільки необхідними були ці витрати — невідомо. Мало того, виплата заробітної плати за листопад-грудень 2020 року працівникам дошкільних закладів навіть не планувалася. Таким було ставлення до людей тодішньої влади. «Попередники» просто підчистили бюджет трохи не до «нуля», розуміючи, що їм при владі вже не бути. Подібних «чорних дір» в їхньому господарюванні ми отримали немало. Цим питанням дадуть оцінку правоохоронні органи та виборці.
 Взагалі, становлення новоствореної громади відбувалося непросто. Навіть для мене — людини, яка майже сорок років віддала роботі в державних структурах: був начальником фінансового управління Катеринопільської РДА, першим заступником голови, а згодом головою Катеринопільської райдержадміністрації. А раніше у фінансово-економічній сфері я пройшов усі щаблі професійного росту — від рядового економіста, ревізора-інспектора, начальника відділу податків, начальника інспекції планування та аналізу надходжень доходів бюджету тощо. Тому почуття відповідальності у мене, можна сказати, є на фаховому рівні. Й стосується воно тепер всієї громади, довіру якої я зобов’язаний виправдати.
 Люди чекають на покращення життя, умов їх проживання в населених пунктах, нових робочих місць, підвищення своїх доходів, соціальної підтримки, вирішення проблемних питань. Було б звичайним популізмом, якби я їм пообіцяв, що все це відбудеться невдовзі. Але крок за кроком ми вже зараз вирішуємо немало питань. І що особливо важливо — спільно, що й дає позитивний результат. В одному напрямку діють виконавчий комітет, усі його структурні підрозділи, депутатський корпус, старости, за що я їм щиро вдячний.
 Без зволікань, із самого початку каденції ми вирішили цілий ряд організаційних, життєво важливих для становлення та розвитку громади питань. Об’єднали всі сільські ради, які, ввійшовши до складу громади, створили одну цілісну структуру. Прийняли бюджет на 2021 рік, за яким і почали діяти. Безболісно для людей і з найменшими втратами прийняли в Катеринопільську громаду заклади та установи районного рівня, щоб люди без затримки могли отримувати необхідні їм послуги. І що найважливіше — почався процес наповнення бюджету й вирішення необхідних для громади завдань завдяки конструктивній співпраці з Черкаською обласною державною адміністрацією та обласною радою, Звенигородською райдержадміністрацією, депутатами обласної ради, соціально орієнтованим бізнесом, інвесторами, спонсорами, участі громади в різних грантових програмах.
 На кінець минулого року загальний обсяг надходжень до Катеринопільської селищної територіальної громади вже суттєво перевищував 117 мільйонів гривень, що становило 103,4 відсотка планових показників. А це означає, що ми таки зуміли подолати ту негативну фінансову ситуацію, з якої починали свою роботу.
 Найбільшими платниками податків сьогодні є ТОВ НВФ «Урожай» (у т.ч. СТОВ «Агрокомплекс «Степанецьке») — понад 13,8 мільйона гривень, ФГ «Новоселиця» — 8,2 млн грн, Агрофірма «Хлібороб» — 6,2 млн грн, ФГ Гончар О.А. — 6,1 млн грн, ДП «Звенигородське лісове господарство» — 3,2 млн грн. Збільшилася й кількість платників податків. Так, минулого року перереєстрували свою діяльність і почали сплачувати податки до місцевого бюджету ще шість підприємств та організацій. Взагалі ж на терені громади наразі діє 130 фермерських та сільськогосподарських підприємств. Минулого року ми активізували перегляд з ними договорів по платежах за оренду землі сільськогосподарського призначення — до 12 відсотків, що вже збільшило надходження до бюджету на 1,1 мільйон гривень. І цього року цю роботу буде продовжено.
— Шлях до розвитку громади, покращення життя людей починається з фінансової спроможності ТГ.
— І ми для наповнення бюджету використовуємо всі можливості. В тому числі беремо активну участь у реалізації державних, обласних, місцевих програм та заходів, де обов’язковою умовою є співфінансування. Так, за дольової участі було придбано автомобіль для Петраківської амбулаторії, шкільний автобус, ноутбуки для педагогічних працівників, контейнери для сміття, насосне та технологічне обладнання тощо.
 Беремо активну участь у різноманітних грантових програмах. Тільки минулого року було подано на різні конкурси 20 проєктів від закладів освіти, охорони здоров’я, Катеринопільської публічної бібліотеки. З них 12 проєктів отримали перемогу і вже реалізовані. Так, у рамках партнерства «Спільно-Фонд» за підтримки БФ «МХП — Громаді», ІСАР «Єднання», Агентства США з міжнародного розвитку, ГО «Об’єднання «Черкащани», ФГ «Подільська громада» було реалізовано проєкт «Сучасний хореографічний зал». До цієї акції долучилися й жителі громади — через благодійні лотерею, концерт, скриньку, завдяки чому було додатково зібрано 38,5 тисячі гривень. Минулого літа ми відкрили сучасний Центр інтелектуального творчого розвитку «Крок назустріч». Левову частку витрат взяли на себе БФ «МХП — Громаді» та Фонд родини Нечитайло. В рамках всеукраїнського конкурсу мікрогрантів для розвитку громад «Час діяти, Україно!» були реалізовані проєкти «Облаштування кабінету психологічної допомоги та рекреації» в Катеринопільському ЗЗСО №1 та «Створення комфортних умов для пацієнтів хірургічного профілю» в поліклініці КНП «Катеринопільська багатопрофільна лікарня». Ще один проєкт «Шкільна екотеплиця — як практична дослідницька лабораторія учнів» Катеринопільського ЗЗСО №2 ми завершили перед Новим роком.
 Реконструкція застарілої системи киснепостачання в інфекційному відділенні Катеринопільської багатопрофільної лікарні, проєкти «Фізична активність — ліки для здоров’я», «Кінематографічні майстер-класи», озеленення територій населених пунктів — усього, що було реалізовано шляхом співфінансування, за ініціативи та участі самих жителів громади, не перерахувати. Всі ці заходи і здобутки об’єднують людей, мотивують їх до участі в житті громади.
— Активно включилася громада й у наведення порядку на дорогах.
— Стан доріг у нашому районі завжди був трохи не головною проблемою. Але минулого року були капітально відремонтовані заплановані ділянки доріг обласного значення, які пролягають по території Катеринопільської ТГ. Усього  6,2 кілометра на загальну суму 38,6 мільйона гривень, що стало можливим за підтримки голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександра Скічка.
 Про дороги місцевого значення подбала громада. За пропозиціями старост сіл було проведено ямковий ремонт, грейдерування, підсипання та прогортання вулиць у населених пунктах, на що з бюджету виділено 2,2 мільйона гривень. Залучилися до цієї важливої справи й сільгоспвиробники, фермерські господарства, підприємці.
Інша справа — утримання доріг, передусім у зимовий період. Хтось на виконання цих робіт виграє тендери на районному, обласному рівнях. Але коли дорожників чекати в разі негоди — невідомо. А по цих обледенілих дорожніх покриттях, перекритих сніговими заметами, повинен щодня курсувати транспорт — шкільні автобуси, «швидка допомога», автомобілі, які везуть хліб, продукти харчування в села. То чому не передати проведення тендерів з утримання доріг на місця — в громади. У нас є для цього ефективно діючі, технічно оснащені, відповідного профілю підприємства, за якість і оперативність роботи яких громада з них і спитає. На жаль, наші пропозиції щодо вирішення цієї проблеми поки що залишаються без відповіді. Й це болюче питання не тільки Катеринопільської громади.
  Взагалі, благоустрій території громади, її населених пунктів — це цілий спектр щоденних і далеко непростих робіт. У цьому плані робиться немало — відновлюється зовнішнє освітлення на вулицях і дорогах, ліквідуються стихійні сміттєзвалища й встановлюються сміттєбаки, упорядковуються населені пункти, діють камери відеоспостереження, надаються послуги з водопостачання та водовідведення тощо. Але й роботи в цьому напрямку ще немало. Зміни на краще повинні відбуватися в кожному селі — від освітлення, асфальтування вулиць, транспортного зв’язку до забезпечення кожної людини всім необхідним. На це й націлена Стратегія розвитку Катеринопільської територіальної громади на 2021-2027 роки, виконання якої вже реально розпочалося.
— Збереження закладів охорони здоров’я стало для новообраної влади громади одним із пріоритетів її діяльності.
— Так сьогодні у нас ефективно діють КНП «Катеринопільський центр первинної медико-санітарної допомоги» та КНП «Катеринопільська багатопрофільна лікарня» — колишня райлікарня, за збереження якої нам довелося поборотися.
 Видатки з місцевого бюджету на заклади охорони здоров’я — немалі. Тому та ж багатопрофільна лікарня потребує співфінансування на своє утримання й від громад, хворі яких у ній лікуються. На жаль, фінансові витрати покладаються в основному на Катеринопільську ТГ. У 2021 році виділено з нашого бюджету 3,3 мільйона гривень. Кошти ж, які виділяють інші громади на лікування своїх хворих, ні з чим не співставні. Так, приміром, Мокрокалигірська ТГ, яка повинна була виділити 1 мільйон гривень переказала минулого року лише 249,3 тисячі гривень, Єрківська ТГ замість одного мільйона гривень виділила 170 тисяч гривень. Подібне ставлення до спільних для громад лікувальних закладів, до речі, повсюдне. Потрібні зміни в законодавстві, передусім у Бюджетному кодексі, щоб навести в цьому питанні лад і зобов’язати громади до повноцінного співфінансування таких медичних закладів, які обслуговують їх жителів.
 Робота управлінських структур, депутатського корпусу Катеринопільської громади охоплює буквально все. В постійному центрі уваги перебувають заклади освіти, соціальної сфери, культури, спорту та інфраструктура громади.
 Ми вдячні за допомогу громаді благодійним організаціям та спонсорам, голові правління агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» Юрію Косюку, БФ «МХП — Громаді», ТОВ НВФ «Урожай», ВО «Черкащани», Фонду «Разом з Кернел», народному депутату України Сергію Нагорняку, депутатам обласної ради Олександру Воскобойніку та Олександру Коваленку.
 Все пізнається в порівнянні. Варто згадати, як Катеринопільська громада починала своє становлення в умовах майже повного фінансового дефіциту й, попри всі складнощі, що було зроблено за рік — у сфері економіки, розвитку інфраструктури, соціальній сфері. Ця динаміка розвитку громади в майбутнє продовжується. Бо й заплановано на новий рік немало — капітальні ремонти, вирішення питань з водопостачанням, енергоефективністю, освітленням, модернізацією й покращенням різних сфер нашого життя. Працюємо на результат у всіх справах, і він обов’язково буде, якщо діятимемо спільно — всією громадою.

                                                                                                                              Інтерв’ю вела Наталя ВІРГУШ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора